• XVI Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej

          • W dniu 10 listopada 2022r. w naszej szkole odbył się XVI Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej.

            Jury w składzie:  

            - Katarzyna Hudzicka – Chochorowska, przedstawiciel Instytutu Pamięci narodowej w Rzeszowie,

            - Grzegorz Łobaza, dyrektor Szkoły Muzycznej w Błażowej,

            - Barbara Mroczka, przedstawiciel GOK w Błażowej

            przyznało uczestnikom nagrody i wyróżnienia, które zamieszczone są w poniższym linku.

            Gratulujemy nagrodzonym, dziękujemy za liczny udział i wysoki poziom prezentowanych utworów.

          • Podziękowanie

          • Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za przekazanie 1% podatku za 2021 r. na rzecz naszej szkoły. 
            Dzięki Państwa hojności otrzymaliśmy kwotę 
            3 410,00 zł
            Środki te zostaną przeznaczone na wsparcie statutowej działalnosci Rady Rodziców. 
            Jednocześnie bardzo prosimy o dalsze wsparcie i pamięć podczas następnego rozliczenia podatkowego.

            Numer KRS: 0000145905

            z dopiskiem "dla Szkoły Podstawowej w Błażowej Dolnej"

          • Zakończenie prac przy siłowni na świeżym powietrzu.

          • Przy Szkole Podstawowej w Błażowej Dolnej zostały zakończone prace przy realizacji zadania pn. ,,Urządzenie siłowni na świeżym powietrzu wraz z infrastrukturą zwiększającą bezpieczeństwo użytkowników”  w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi  na lata 2021 – 2025. Dzięki otrzymanym środkom z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz Gminy Błażowa przy wsparciu partnerów projektu oraz szkoły powstała siłownia plenerowa. Dodatkowo teren został wyposażony   w ławki oraz kosze na śmieci, a całość upiększyły zasadzone kwiaty oraz krzewy.

            W imieniu społeczności szkolnej oraz mieszkańców sołectwa składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania siłowni na świeżym powietrzu.

            Janusz Maciołek dyrektor

          • Święto Edukacji Narodowej i pasowanie uczniów kl.I

          • W dniach 12 i 13 X br. odbyły się uroczystości:  Dnia Nauczyciela, na której  Pan dyrektor Janusz Maciołek wręczył nagrody nauczycielom za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i pasowania uczniów kl. I, na której Pan Mariusz Król prezes Banku Spółdzielczego w Błażowej wręczył uczniom książeczki  zachęcające do systematycznego oszczędzania.

          • Piknik „Pożegnanie lata 2022”

          •  

            W dniu 14 września 2022r., przy bardzo sprzyjającej pogodzie odbyło się oficjalne otwarcie nowego placu zabaw oraz rowerowego placu zabaw (pumptrack). Jest  to innowacyjny, zdobywający niezwykłą popularność na świecie rowerowy plac zabaw. Impreza miała charakter  rekreacyjny w formie  pikniku pod hasłem  „Pożegnanie lata”. Do Błażowej Dolnej zostali zaproszeni uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Borku. Łącznie w imprezie udział wzięło około 300 osób.  Uroczystość  zaszczycili swoją obecnością p. Jerzy Kocój  burmistrz Błażowej , p. Andrzej Wróbel zastępca  burmistrza, p. Jadwiga Szermach prezes Gospodarki Komunalnej w Błażowej, p. Piotr Maciołek kierownik Zakładu Zagospodarowania Odpadów i Transportu  a także p. Janusz Szpala sołtys Błażowej Dolnej - radny Rady Miejskiej w Błażowej i p. Zbigniew Szala - radny Rady Miejskiej. Na czele gości ze Szkoły w Nowym Borku przybyła p. Jolanta Szczepan dyrektor szkoły. Uczniom zapewniono wiele atrakcji  m.in. mecz piłki nożnej, konkursy  sprawnościowe i przejazd  nowym  torem rowerowym. Imprezę  uatrakcyjniła także prezentacja najnowszego sprzętu  Ochotniczej Straży Pożarnej  w Błażowe i Gospodarki Komunalnej. Przy  rekreacyjnej muzyce uczniowie mogli również zjeść kiełbaskę z grilla,  a na zakończenie imprezy odbyła się loteria fantowa dla wszystkich uczestników pikniku. Nagrody  (a było ich 300) ufundowane były przez następujących sponsorów: Bednarz Szczepan „Autoserwis”, Gospodarka Komunalna w Błażowej, Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Błażowej, Hurtownia Części Samochodowych „Szik”, Handel i Usługi Zbigniew Szala, Centrum Pokryć Dachowych „Profi”,  „TOYOTA” Rzeszów, Sołtys Błażowej Dolnej Janusz Szpala oraz Burmistrz Błażowej Jerzy Kocój i  Zastępca Andrzej Wróbel. Wszystkim sponsorom i władzom samorządowym Gminy Błażowa  serdecznie dziękujemy.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • Pierwszego września uczniowie naszej szkoły powitali nowy rok szkolny 2022/2023. Uczniowie, rodzice, dyrekcja i  nauczyciele uczestniczyli we mszy świętej, następnie w akademii przygotowanej przez uczniów klas IV, VII i VIII. Dyrektor szkoły przywitał uczniów i  życzył  powodzenia i wytrwałości w realizowaniu swoich celów. W tym roku na uroczystości mieliśmy zaszczyt gościć pana burmistrza Jerzego Kocoja. Uczniowie pełni nadziei i optymizmu wrócili do pracy i nauki, licząc na same sukcesy.

          • W przedświątecznym nastroju

          • W przedświątecznym nastroju uczniowie klasy szóstej przedstawili pantomimę pt. "Bóg dał nam ręce". Scenografia została ubogacona pięknymi palmami wykonanymi na plastyce przez uczniów kl. IV - VI i oddział przedszkolny.

          • Bajkowe postaci i uczniowie klasy 4 z wizytą u najmłodszych.

          • W związku z promocją czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły, w ramach projektu  ,,Mała książka- wielki człowiek” klasa 4 razem z popularnymi bohaterami bajek dla dzieci odwiedziła w dniu 11.04.2022r. uczniów klas 0-3. Była to znakomita okazja do zaprezentowania pięknego czytania fragmentów książeczek o przygodach żółwia Franklina, lisa Fenka i kota Maksa.

            Uczniowie klasy 4 w zdecydowanej większości płynnie i pięknie czytają i w ten sposób postanowili zachęcić kolegów z młodszych klas do odwiedzania  Biblioteki Szkolnej i czytania książek. Pokazano, że wspaniale jest poznawać losy książkowych bohaterów.

            Okazało się, że nie tylko klasy najmłodsze cieszyły się ze spotkania z literackimi postaciami, również klasy starsze miały szansę spotkać się z nimi i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

          • Dlaczego warto czytać książki?

          • Czytanie poprawia pamięć.
            Czytając książkę musimy pamiętać o jej bohaterach, ich pochodzeniu, osobowości, historii i wielu innych rzeczach. Gdy mózg stara się to wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące.
            Warto czytać książki, ponieważ wówczas pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w swojej głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.

            Czytanie uwalania od stresu i uspokaja.
            Badania wykazują, że czytanie książek bardziej łagodzi stres, niż wbrew pozorom słuchanie muzyki czy spacer. Udowadniają one, że czytając chociaż kilkanaście minut dziennie, zmniejsza się poziom hormonu stresu nawet do 70%. Ma ono również pozytywny wpływa na nasze ciało, które wówczas odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.

            Czytanie kształtuje charakter.
            Czytając książki o różnorodnej tematyce kształtujemy nasz charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy w stanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy.
            Bardzo często utożsamiamy się z bohaterami książek, którzy niejednokrotnie odzwierciedlają nasze codzienne życie. Czytanie uczy, jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.

            Książki pogłębiają wiedzę.
            Ludzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają. Każda publikacja to skarbnica wiedzy.
             Warto czytać książki, ponieważ są one doskonałym źródłem informacji. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy.

            Książki wzbogacają słownictwo.
            Kontakt z książką poszerza nasz zasób słownictwa. Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się. Osoby oczytane łatwiej się komunikują z otoczeniem, grupą.

            Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera.
            Spośród miliardów książek na świecie znaleźć można takie, które poprawiają samopoczucie i zdrowie. Czytanie takich książek, zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.
            Codzienny trening mózgu w postaci czytania i pisania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku, tak wynika z badań.

            Czytanie poprawia sen.
            Czytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem. Zamiast siedzieć przed telewizorem bądź tabletem, warto poświęcić chwilę na kontakt z książką. Dlatego wielu fachowców zaleca, aby przed pójściem do łóżka wypracować sobie pewną rutynę odprężającą, a jest nią między innymi czytanie. Wpłynie to na spokojny sen, zrelaksuje nasze ciało, a na drugi dzień w pracy czy w szkole będziemy bardziej produktywni.

            Książka rozwija empatię.
            Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji. Fikcja literacka przedstawiona w książce to wyimaginowany świat. Ukazuje różne formy zachowań w wielu sytuacjach, nowe relacje międzyludzkie. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów co bohaterowie z książek. Jest to dla nas doskonała życiowa lekcja. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.

            Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjne.
            Warto czytać książki, ponieważ ma to ogromny wpływ na nasze rozmowy z innymi ludźmi. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. A wszystko za sprawą zasobu słów, które zdobywamy poprzez kontakt z książką.

            Czytanie poprawia koncentrację.
            Wystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Dzieci, które od małego mają kontakt z książką, w przyszłości będą szybciej przyswajać wiedzę, mieć mniejsze problemy z nauką lub nie mieć ich wcale. Czytanie książki pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej.

            Dlaczego warto czytać książki?
            Warto!!  Dzięki książkom zwiedzamy świat, poznajemy innych ludzi, nowe miejsca i kultury. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo.
            Książki to kopalnie wiedzy i wszelakiej mądrości, dlatego warto z nimi obcować jak najczęściej.

          • Konkurs czytelniczy - lapbooki

          • Lapbooki to własnoręcznie wykonane „książki”, gromadzące informacje na dowolnie wybrany temat. Kształt, forma, technika wykonania zależą od wieku dziecka i wybranego tematu. Od bardzo prostych składanek do rozbudowanych teczek gromadzących informacje teoretycznei własne prace ucznia. 

             Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Przeważnie teczka, większa kartka z możliwością składania, w której w formie rysunków, wykresów, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów przekazuje się wybrane treści.

             Ma tę przewagę nad klasycznym słowem pisanym, że wzbudza ciekawość i motywuje dziecko do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Lapbook pozwala bowiem również na zbieranie informacji i nieskończone rozszerzanie jego zawartości. Świetnie sprawdzają się w nim elementy ruchome, otwierane skrytki, obrotowe koła, składane elementy, miarki, itd. Oczywiście im więcej opcji zawiera dany lapbook tym ciekawiej, im więcej zmysłów angażuje i więcej opcji obsługi daje, tym bardziej jest interesujący.
            To bardzo atrakcyjna forma pracy dla dzieci oraz świetny środek dydaktyczny służący utrwaleniu wiedzy poprzez zaangażowanie wielu zmysłów. Ta forma pracy ucznia może być wykorzystywana na każdym przedmiocie w szkole, ale zależy to przede wszystkim od chęci uczniów J

             W tym roku szkolnym klasa 4 realizowała projekt na lapbook dotyczący lektury ,, Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. Trzeba podkreślić, że uczniowie tej klasy pięknie i chętnie rysują, więc ta propozycja pracy z lekturą bardzo im odpowiada.

            Wyniki pracy prezentowane są w nasze szkole na wystawie w Bibliotece Szkolnej. Ci uczniowie, którzy włożyli w wykonanie lapbooka najwięcej pracy  i inwencji twórczej zostali nagrodzeni!

             

            Nagrodzeni uczniowie w tym konkursie:

            I miejsce Zuzanna Hubkiewicz

            II miejsce Amelia Chlebek

            II miejsce Lena Kuźniar

            III  miejsce Maja Pociask

            III miejsce Jakub Nawłoka

            III miejsce Nikodem Bednarz

             

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

          • Konkurs mitologiczny

          • W tym roku szkolnym został przeprowadzony  Konkurs Mitologiczny  dla klasy 5. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą na temat bogów, herosów starożytnej Grecji, a także znajomością związków frazeologicznych o rodowodzie mitologicznym.

            Uczniowie, których te niezwykłe opowieści zaciekawiły i najwięcej informacji zapamiętali zostali nagrodzeni.

            I miejsce Emilia Kuśnierz

            II miejsce Ignacy Bednarz

            II miejsce Szymon Pilch

            III miejsce Nina Galus

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!