Aktualności
Konkurs Wirtualna Kartka Świąteczna
Sadzenie drzew miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim
Sadzonki drzew miododajnych (50 szt.) zostały posadzone na działce nr 943/2 (jej powierzchnia wynosi 0.4996 ha) przy boisku szkolnym.
Mała książka - wielki człowiek
Projekt pt.” Mała książka- wielki człowiek”.
W bieżący roku Instytut Książki zaprosił do udziału w projekcie ” Mała książka- wielki człowiek” uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Do tej pory akcja ta była kierowana do nowonarodzonych dzieci i ich rodziców- rozdawano Wyprawki Czytelnicze dla rodziców, by już od pierwszych dni czytali swoim dzieciom. Miano na uwadze wyrobienie nawyków czytelniczych
i rozbudzenie miłości do książek od pierwszych chwil życia. W ten sposób przypomina się dorosłym,
a szczególnie rodzicom o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania od pierwszych miesięcy życia.
W tym roku pakiety czytelnicze pt. „ Pierwsze abecadło”, abecadło do wycinania oraz broszura dla rodzica „ Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” zostały skierowane właśnie do pierwszoklasistów. W piątek tj. 23 października 2020r. pakiety dotarły do naszej szkoły, a w związku
z koniecznością przejścia na zdalne nauczanie, zostały uroczyście wręczone naszym pierwszaczkom,co połączono z przyjęciem ich do grona czytelników Biblioteki szkolnej.
Zwracamy się z gorącą prośbą do Rodziców pierwszaczków o systematyczną i codzienną naukę poznawania liter , a poprzez to wdrażanie do rozwijania w przyszłości pasji czytelniczych u swoich dzieci. Jak wiele korzyści daje umiejętność płynnego czytania, uczniowie mają okazje docenić, nie tylko otrzymując bardzo dobre i celujące oceny za płynne czytanie, ale zaowocuje to w przyszłości wspaniałymi osiągnięciami na lekcjach i wszelkich egzaminach, gdzie przeczytanie obszernego teksu jest podstawą poprawnego wykonania wszystkich zadań.
Projekt ” Mała książka- wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.Życzymy dzieciom i rodzicom wieku wrażeń ze wspólnej nauki poznawania liter, a później czytania i mile spędzonego czasu!
Wracamy do szkoły
1 września 2020 r. (wtorek) rozpoczynamy nowy rok szkolny. Z powodu sytuacji epidemicznej nie będzie wspólnej uroczystości na sali gimnastycznej. W tym dniu uczniowie spotykają się na mszy św. z podziałem na grupy, a następnie ze swoimi wychowawcami według podanego poniżej harmonogramu. Do szkoły możemy zaprosić jedynie rodziców klas „0” i pierwszych. Wszystkich prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad sanitarnych.
klasy 0-III msza św. w kaplicy godz. 8:00
Spotkania z wychowawcą:
"0" - sala nr 26
I - sala gimnastyczna
II - sala nr 4 (parter)
III - sala nr 25
klasy IV-VIII msza św. w kaplicy godz. 9:00
Spotkania z wychowawcą:
IV - sala nr 15
V - sala nr 16
VI - sala nr 10 (s. komputerowa)
VII A - sala nr 21
VII B - sala nr 11
VIII - sala nr 17
Dzień Dziecka
Życzenia
Wskazówki dla rodziców dotyczące kształcenia na odległość
Edukacja przedszkolna
Rodzicu
Wykorzystaj czas, w którym dziecko nie chodzi do przedszkola, na większe usamodzielnienie swojego dziecka – oczekuj od niego większej pomocy przy codziennych czynnościach w domu np. podczas przygotowywania posiłków, sprzątania, czy nawet podczas wykonywania w swoim tempie czynności związanych z ubieraniem się, przygotowaniem do snu, w których bardzo często, z powodu pośpiechu, dzieci są wyręczane. Wykorzystaj pobyt dziecka w domu na rozmowy z nim na różnorodne tematy. W ten sposób będziesz wzbogacał słownictwo swojego dziecka. Znajdź czas na czytanie dzieciom i z dziećmi. Korzystaj z edukacyjnych programów telewizyjnych, zaproponuj dziecku gry planszowe czy zabawy i gry zręcznościowe.
Korzystaj z porad i propozycji nauczyciela. Nie unikaj kontaktu z nim. Pytaj o wszystko i dziel się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi dziecka. W sytuacji zawieszenia pracy przedszkoli
i szkół, to na Tobie i nauczycielu spoczywa odpowiedzialność za edukowanie dziecka i stwarzanie mu warunków do wszechstronnego rozwoju.Dziecko w domu powinno, tak jak w przedszkolu, bawić się samodzielnie swoimi zabawkami, konstruować, układać, sprzątać, czuć się bezpieczne i swobodne w swej aktywności. Powinno także ruszać się i wykonywać wiele prostych ćwiczeń gimnastycznych.
Edukacja wczesnoszkolna
Rodzicu
Czas, w którym dziecko nie chodzi do szkoły, wykorzystaj z pożytkiem dla dziecka. Pozwól, by stało się ono bardziej samodzielne, lepiej zorganizowane, odpowiedzialne. Pobyt w domu stwarza dodatkowe możliwości wykorzystania czasu na rozmowy z dziećmi na interesujące je tematy. W ten sposób wzbogacasz ich słownictwo i wiedzę o świecie. Wykorzystaj pobyt w domu na wspólne czytanie książek, rozmawianie o nich, objaśnianie. Głośne czytanie oraz słuchanie tekstu czytanego jest najlepszą metodą nauki czytania.
Próbuj włączać dzieci w możliwe do wykonania na ich poziomie wszelkie prace domowe, których przebieg można wzbogacać np. o aspekty matematyczne (obliczanie kalorii produktów użytych do wykonania ciasta, ważenie, odmierzanie, odliczanie), o aspekty związane z ochroną środowiska (np. segregacja śmieci i rozmowa o tym procesie) czy aspekty związane z rozumieniem własnych emocji (np. podczas gier planszowych doświadczanie radości zwycięstwa czy akceptowania przegranej).
Nauka w domu, to także możliwość realizowania rodzinnych projektów edukacyjnych, wspieranych przez nauczyciela.
Ogłoszenie
Szanowni Państwo,
Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w celu ograniczenia niebezpieczeństwa zarażenia się koronawirusem COVID 19, od najbliższego poniedziałku tj. 23 marca 2020 r. rekrutacja odbywać się będzie drogą elektroniczną lub tradycyjną - papierową - wysyłając na skrzynkę mailową dokumenty w formie skanów lub fotografii.
Podanie należy wydrukować ze strony internetowej szkoły: https://spdolna.edupage.org/, uzupełnić i przesłać na adres mailowy szkoły spdolna@intertele.pl
Po ustaniu zagrożenia będzie możliwe uzupełnienie dokumentacji w postaci papierowej.
Rozpoczynamy nabór do oddziału przedszkolnego i kl. I na rok szkolny 2020/2021
Poniżej znajduje się link do pobrania karty zapisu, którą należy dostarczyć do sekretariatu szkoły.
Terminy zgłoszeń:
Oddział przedszkolny 2.03.2020-13.03.2020
Klasa I 4.03.2020-20.03.2020
Co musisz wiedzieć o koronawirusie
Sukcesy uczniów w Podkarpackim Konkursie Literatura i Dzieci „W świecie wyobraźni”.
W etapie gminnym tego konkursu wzięli udział:
- w kategorii recytacja – Jakub Nawłoka z kl.I, Amelia Chlebek z kl.I, Zuzanna Hubkiewicz z kl.ll, Wiktoria Wojewoda z kl.III, Malwina Łoza z kl. V, Anna Marculeac z kl.V, Julia Pociask z kl. VIa, Adam Marculeac z kl.VIb, Wiktoria Synoś z kl.VIII.
- w kategorii praca plastyczna – Amelia Chlebek z kl.I, Jakub Stec z kl.III, Barbara Piech z kl. IV, Malwina Łoza z kl.V, Dawid Wacek z kl.V, Martynaa Żenczakowska z kl.V, Mateusz Krzeszowiak z kl.VIa, Jullia Synoś z kl.VIa, Maja Pleśniak z kl. VIa, Szymon Olszowy z kl. VIb, Martyna Szczygieł z kl.VIb, Aleksandra Bator z kl. VIb.
W etapie rejonowym reprezentowali naszą szkołę i gminę:
Anna Marculeac zajmując I miejsce za recytację w II kategorii wiekowej,
Adam Marculeac – I miejsce za recytację w III kategorii wiekowej.
W ostatnim etapie – wojewódzkim Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci ph.”W świecie wyobraźni” zarówno Ania jak i Adam Marculeac otrzymali wyróżnienie, z czego bardzo cieszymy się. Na wystawę pokonkursową podczas uroczystej Gali Laureatów tego konkursu zakwalifikowały się prace plastyczne: Dawida Wacka z kl. V, Julii Synoś z kl.VIa i Martny Szczygieł z kl VIb.
Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom tego konkursu, życząc im dalszych sukcesów.
JASEŁKA SZKOLNE
- 6
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas IV-VIII i 0 pod kierunkiem ks. Karola Burdy i p.Andrzeja Szula przygotowali piękne Jasełka. Wyśpiewane kolędy i przedstawienie wprowadziły nas w magiczny czas. Pełni nadziei na piękne świętowanie i szczęście w Nowym Roku składalismy sobie serdeczne życzenia w szkolnym gronie.
Życzenia
WYWIADÓWKA
Wywiadówka szkolna
odbędzie się
26.11.2019 r. (wtorek) o godz. 17.00
W programie m.in.:
- informacja o wynikach dydaktycznych
- informacja o zachowaniu uczniów
-sprawy różne
Odbył się XV Festiwal Pieśni Patriotycznych i Wojskowych.
- 16
Już po raz piętnasty w murach Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej rozbrzmiewały dźwięki pieśni patriotycznych i wojskowych.
Jak co roku uczestnicy nie zawiedli i wraz ze swoimi opiekunami odwiedzili mury naszej szkoły by w przeddzień 101. rocznicy odzyskania niepodległości śpiewać Niepodległej.
Uroczystość, którą honorowym patronatem objął Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Burmistrz Błażowej, rozpoczęła się wspólną mszą świętą pod przewodnictwem księdza dziekana Jacka Rawskiego. Gośćmi specjalnymi tegorocznego Festiwalu byli mieszkańcy Błażowej Dolnej, którzy jako dzieci nie mogli pójść 1 września 1939r. do szkoły, bo wybuchła II wojna światowa. To żywi świadkowie historii, którą nasza szkoła chce pielęgnować i przekazywać najmłodszemu pokoleniu.
Następnie uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście udali się na plac szkolny, gdzie zapalono znicze pod Obeliskiem Katyńskim i tablicą pamiątkową AK.
Na konkurs przybyli uczniowie z całej gminy Błażowa oraz przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Błażowej. Uczestników oceniało jury w składzie: p. Edwin Szetela, p. Judyta Trojanowska oraz p. Barbara Mroczka.
W VX Festiwalu Pieśni Patriotycznych i Wojskowych wzięło udział w I kategorii wiekowej: 7 zespołów i 1 duet. I miejsce wyśpiewał zespół „Przyjaciele z III klasy” z SP w Kąkolówce, II miejsce - zespół wokalny z SP w Błażowej, a III miejsce zespół „Smerfy” z Przedszkola Publicznego w Błażowej. Duet Aleksandry Kustry i Antoniego Iwanickiego z SP w Błażowej zajął II miejsce.
Wyróżnienia otrzymały zespoły wokalne z: SP w Futomie, SP w Błażowej Dolnej, SP w Białce oraz zespół „Szarotki” z SP w Nowym Borku.
Natomiast w II kategorii wiekowej wzięło udział: 6 zespołów, 1 duet oraz 1 występ solowy. I miejsce zdobył zespół z SP w Lecce, II miejsce - zespoły z SP w Piątkowej i z SP w Futomie, III miejsce przypadło zespołowi z SP w Białce.
Wyróżnienia otrzymały zespoły z SP w Kąkolówce i SP w Błażowej Dolnej.
W kategorii występów solowych i duetów I miejsce zasłużenie jury przyznało Sylwii Chuchli z SP w Błażowej, a II miejsce duetowi Magdalenie Kowal i Wiktorii Najda z SP w Nowym Borku.
Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz przez Szkołę Podstawową w Błażowej Dolnej. Podczas obrad jury uczniowie zwiedzali szkolną Izbę Pamięci Narodowej poświęconą Armii Krajowej oraz obejrzeli pokaz uzbrojenia i umundurowania żołnierzy z okresu II wojny światowej grupy artystycznej POH w Rzeszowie.
Organizatorzy i uczniowie naszej szkoły bardzo serdecznie dziękują za liczny udział w Festiwalu wszystkim uczestnikom i bardzo serdecznie zapraszają za rok!
Do zobaczenia!
Stowarzyszenie "Przedszkola Przyszłości"
Nasza szkoła od kilku lat należy do Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest
Stowarzyszenie "Przedszkola Przyszłości".
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- pozyskiwanie funduszy w kraju i za granicą,
- promowanie placówek oświatowo-wychowawczych,
- popieranie wszelkich form unowocześniania metod pracy z dziećmi w wieku szkolnym.
Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i współpracę.
PODZIĘKOWANIE
Bardzo gorąco pragniemy podziękować wszystkim Państwu za przekazanie 1%podatku za 2018r. na rzecz naszej szkoły.
Dzięki Państwa hojności otrzymaliśmy kwotę 4757,30zł.
Środki te zostaną przeznaczone na wsparcie statutowej
działalnosci Rady Rodziców.
Jednosześnie bardzo prosimy o dalsze wsparcie i pamięć podczas następnego rozliczenia podatkowego
w 2020r.
Numer KRS: 0000145905
z dopiskiem "dla Szkoły Podstawowej w Błażowej Dolnej"
„Szkoła pamięta"
Uczniowie i nauczyciele włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta", której celem jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Działania te mają uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, którzy są związani z historią regionu i jego społeczności. W ramach tej akcji uczniowie odwiedzili groby osób zasłużonych i cenionych w naszej miejscowości, na których zapalili znicze, a także mogiły partyzantów Armii Krajowej w Błażowej i w Futomie. Na organizowanych zajęciach przypomniano ich wkład w historę lokalnej społeczności.
XV Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej.
Serdecznie zapraszamy uczniów wraz z opiekunami do udziału w XV Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Wojskowej.
Konkurs Wielkiej Zbiórki Makulatury
W czwartek (tj. 31 października) został rozstrzygnięty Konkurs Wielkiej Zbiórki Makulatury organizowany przez Gospodarkę Komunalną w Błażowej. W zbiórce zebrano łącznie 1190, 8 kg makulatury. Najwięcej makulatury przynieśli następujący uczniowie: I. Szymon Gąska 197 kg, II. Kinga Stochła 157 kg, III. Mateusz Cierpiał 152 kg. Wymienieni uczniowie zostali wyróżnieni nagrodami ufundowanymi przez Gospodarkę Komunalną w Błażowej. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Archiwum Aktualności