• Od września 2014 r. uczniowie szkoły biorą udział w projekcie dofinansowywanym ze środków UE pod nazwą „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”. Ma on uświadomić uczniom, jak ważne jest zachowanie bioróżnorodności gatunków fauny i flory, ile korzyści płynie z odpowiedniej gospodarki zasobami przyrodniczymi i jak niebezpieczna jest jednorodność gatunkowa stosowana obecnie na szeroką skalę na całym świecie. W ramach projektu uczniowie wezmą udział w 2 warsztatach całodniowych poza terenem szkoły, w warsztatach organizowanych na terenie szkoły oraz konkursie plastycznym. Projekt potrwa do kwietnia 2016 r. Organizatorem jest Stowarzyszenie EKOSKOP w Rzeszowie z udziałem Podkarpackiego Centrum Edukacji Ekologicznej z siedzibą również w Rzeszowie.

          PROJEKT SZKOLNEJ KAMPANII ŁĄKI ŚW. FRANCISZKA

          W ramach kampanii uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Błażowej Dolnej realizujący projekt „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia” wysiali kwietną łąkę, zaprojektowali i wykonali na niej „hotelik dla owadów”, „noclegownie dla nietoperzy” i mini oczko wodne.

          Planowane przedsięwzięcia realizowane były przy współpracy i pomocy rodziców, uczniów, nauczycieli, Rady Rodziców oraz konserwatora budynku szkoły.

          Kwietna łąka została przygotowana na działce szkolnej, od północnej strony budynku szkoły, jej powierzchnia wynosi ok. 2 ary. Przygotowaniem terenu zajął się rodzic p. Jerzy Kościółek, który zaorał działkę przed zimą i wiosną teren  zrekultywował i przygotował do wysiewu różnych nasion. Na brzegu planowanej łąki zostały posadzone rośliny wabiące owady. Zajęli się tym uczniowie wszystkich klasy  w ramach zajęć przyrody. Sadzonki lilaków podarują rodzice, którzy mogą podzielić się młodymi roślinami ze swoich działek. Inne nasiona pozyska Rada Rodziców, ale i uczniowie klas młodszych „0” – III. Podczas spacerów i wycieczek zbierają nasiona z roślin, które można spotkać na pobliskich łąkach. Zorganizowane będzie także spotkanie z pszczelarzem, który podzieli się swoją pasją z uczniami i opowie o miododajnych roślinach, doradzi jakie rośliny siać, by łąkę odwiedzało dużo owadzich gości.

          Na zajęciach techniki uczniowie klas IV – VI wykonali noclegownie dla nietoperzy z materiałów podarowanych przez Fundację Ekoskop. Domki dla nietoperzy zostały powieszone przez szkolnego konserwatora pana Marka Gwazdacza na drzewach, które rosną przed budynkiem szkoły.

          Dla owadów został przygotowany bal drewna umocowany bezpiecznie przez rodziców na kwiatowej łące. Ilu jest uczniów w szkole tyle jest w nim otworów różnej grubości i długości. W ramach możliwości dzieci same nawiercały otwory. Każdy uczeń „wynajmuje” własnoręcznie wywiercony pokój dla przybyłych lokatorów. Hotel z trzciny i słomy został wykonany przez uczniów przy pomocy rodziców i wychowawców. Dzieci będą miały okazję i motywację, by obserwować przez cały rok co dzieje się i zmienia na działce.

          Na łące znajduje się również oczko wodne. Każdy uczeń przyniósł kamień ozdobiony wcześniej przez siebie na lekcji plastyki odpowiednimi farbami, które nie zostaną spłukane przez deszcz. W ten sposób obok oczka wodnego utworzył się kolorowy dywan z pomalowanych kamieni, które ściągają liczne gatunki owadów. Uczeń, którego rodzice mają staw przyniesie młode rośliny wodne do posadzenia wokół naszego oczka.

          Działka została objęta opieką przez uczniów, wychowawców i rodziców wg ustalonego harmonogramu zadań do wykonania. Na łące odbywają się tzw. „Zielone zajęcia” o tematyce ekologicznej, przyrodniczej z uczniami poszczególnych klas.

          Opiekunami akcji są panie Iwona Bocek i Agata Jakubczyk-Piech.