- 2005r. I Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
- 2006r. II Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
- 2007r. III Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
- 2008r. IV Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
- 2009r. V Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
- 2010r. VI Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
- 2011r. VII Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
- 2012r. VIII Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
- 2013r. IX Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
- 2014r. X Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
- 2015r. XI Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojkowej
2013r. IX Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej
Wychowanie do patriotyzmu to priorytet pracy Szkoły Podstawowej w Błażowej Dolnej noszącej zaszczytne imię Armii Krajowej. Co roku, tuż przed Świętem Niepodległości, szkoła obchodzi Dzień Patrona, który jest połączony z Festiwalem Piosenki Patriotycznej i Wojskowej. Celem konkursu jest popularyzacja pieśni patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, rozbudzanie patriotyzmu w młodym pokoleniu, a także promowanie młodych talentów. Dnia 7 listopada br. już po raz dziewiąty uczniowie szkół podstawowych naszej gminy mogli spotkać się, by wyśpiewać swoją miłość do ojczyzny. Tegoroczny festiwal odbył się pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Burmistrza Błażowej. Patronat medialny sprawowało Polskie Radio Rzeszów, GC Nowiny i Nowiny24. Najpierw wszyscy uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście wraz z pocztami sztandarowymi: naszej szkoły i Inspektoratu Armii Krajowej Rzeszów Południe udali się do kaplicy św. Franciszka, by uczestniczyć we mszy św. sprawowanej w intencji żyjących i zmarłych żołnierzy AK. Sprawował ją ks. dziekan Jacek Rawski, który również wygłosił homilię. Po mszy św. i uroczystym złożeniu kwiatów oraz zniczy pod tablicą upamiętniającą Armię Krajową, „Akcję Burza”, a także tablicą zamordowanego w Katyniu kapitana Władysława Adama, rozpoczął się przegląd Piosenki Patriotycznej i Wojskowej. Najpierw dyrektor szkoły, Janusz Maciołek, powitał zebranych gości m.in. burmistrza Błażowej Zygmunta Kustrę, dyrektora GOK-u w Błażowej Zbigniewa Nowaka, ks. dziekana Jacka Rawskiego oraz wszystkich uczestników oraz jury. Następnie konferansjerki – Wiktoria Łoza i Gabriela Hocyk z kl. VI prowadziły przegląd. W pierwszej kolejności wystąpiły dzieci z przedszkola i z klas I –III (2 solistów, 1 duet i 4 zespoły). Po nich zaprezentowali swoje umiejętności uczniowie z klas IV-VI (1 solista i 7 zespołów). Małych artystów oceniało jury w składzie: przew. Katarzyna Sobas-Klocek ze Szkoły Muzycznej w Błażowej, Zofia Stopińska z Polskiego Radia Rzeszów, dr Krzysztof Tochman
z IPN-u w Rzeszowie i Tadeusz Chlebek – emerytowany kapelmistrz Wojskowej Orkiestry Garnizonowej w Rzeszowie.
W I kategorii wiekowej kolejne miejsca zajęli:
I miejsce - zespół „Stokrotki” ze Szkoły Podstawowej w Błażowej, II miejsce - zespół „Motylki” z Przedszkola Publicznego w Błażowej, - zespół „Pszczółki” z Przedszkola Publicznego w Błażowej, Wyróżnienie – zespół ze Szkoły Podstawowej w Kąkolówce.
Soliści i duety: II miejsce - solo Aleksandra Turczyk z SP w Lecce - solo – Gabriela Chyłek ze Szkoły Podstawowej w Błażowej Dolnej III miejsce - - duet: Aleksandra Osinko i Jakub Kustra z SP w Futomie
Zwycięzcy w II kategorii wiekowej
I miejsce - zespół ze Szkoły Podstawowej w Futomie, - zespół ze Szkoły Podstawowej w Błażowej Dolnej, II miejsce - zespół ze Szkoły Podstawowej w Błażowej, III miejsce - zespół ze Szkoły Podstawowej w Kąkolówce, - zespół ze Szkoły Podstawowej w Białce. Wyróżnienie: - zespół „Fajerwerki” ze Szkoły Podstawowej w Nowym Borku, - zespół ze Szkoły Podstawowej w Piątkowej.
Soliści: Wyróżnienie specjalne - solo – Lucjan Bator ze Szkoły Podstawowej w Błażowej.
Nagrody i dyplomy dla zwycięzców ufundował IPN w Rzeszowie. Festiwal Piosenki Patriotycznej i Wojskowej zapisał się w historii szkoły i gminy jako wielka manifestacja patriotyzmu. Jest to poważna i dużych rozmiarów impreza okolicznościowa skupiająca młodych ludzi kochających ojczyznę i polskie pieśni patriotyczne. Jest to piękna i godna kontynuowania uroczystość.
Organizatorzy gratulują zwycięzcom i dziękują sponsorom, a także przyjaciołom szkoły za pomoc w organizacji Dnia Patrona Szkoły i IX Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Wojskowej.